پودر کاکائو

پودر کاکائو : cocoa solid یا cocoa powder  ، از خشک کردن و سپس آسیاب کردن چربی داخل میوه کاکائو به دست می آید. به­ این ترتیب که پس از جدا کردن کره کاکائو از میوه ، مواد جامدی نیز به همراه آن وجود دارد که به صورت مخلوطی از مواد بوده و نیاز به جدا سازی و تصفیه دارد و هنگامی که به عنوان یک فراوردۀ نهایی عرضه می شود به عنوان پودر کاکائو و گاهی هم کاکائو نامیده می‌شود. این پودر در واقع خواصی متضاد با قسمت چرب شکلات دارد که همان کره کاکائو نامیده می شود. کره کاکائو معمولا 50 الی 75 درصد از دانه های کاکائو را شامل می شود. میزان کم یا زیاد بودن چربی کاکائو را از زمان ذوب شدن دانه کاکائو می توان فهمید. هرچه میزان چربی کاکائو بیشتر باشد ، ذوب آن نیز در دمای پایین تری انجام می شود.

نوشابه یا لیکور کاکائو ‏هم نتیجه یک فرایند تخمیری از دانه‌های کاکائوی بو داده است که با کره کاکائوی جامد و مواد افزودنی دیگر به صورت مایع ترکیب می شود. اما میزان مصرف کاکائو در نوشابه بسیار کمتر از شکلات است . به این ترتیب شکلات بیشترین میزان مصرف پودر کاکائو را دارد که هم به کیفیت بیشتر آن کمک کرده و علاوه بر آن هزینه ای بسیار کمتر به دنبال دارد.

قبل از اینکه شکلات‌های شیری و شکلات‌های تیره محبوبیت پیدا کنند، پودر کاکائو تنها به عنوان یک محصول با کاربردهای اولیه و به منظور طعم دهی مورد استفاده قرار می گرفت و کره کاکائو نیز مصرف چندانی در تولیدات مواد غذایی و قنادی نداشت. مواد جامد کاکائو که تشکیل‌دهنده اولیه پودر کاکائو هستند، یکی از غنی‌ترین مواد دارای آنتی‌اکسیدان فلاوانول می‌باشد. این ماده عنصری کلیدی در تهیه شکلات ، سیروپ شکلات ‏و انواع فراورده‌های قندی بر پایه کاکائو می‌باشد. به طور مثال در سیروپ های شکلات فو که توسط شرکت سی تاک عرضه می شود مقادیری از پودر کاکائو وجود دارد.

 

پودر کاکائو کریس کوکو

پودر کاکائو کریس کوکو

 

پودر کاکائو از فشردن و جداسازی چربی یا همان کره کاکائو به دست می آید. علاوه بر اینکه از پودر کاکائو برای تولید شکلات استفاده می شود ، برای درمان و همچنین پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان مورد استفاده قرار می گیرد چرا که کاکائو منبعی با ارزش از پلی فنل ها می باشد. پلی‌فنل‌ها آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی‌ هستند که در مواد طبیعی خوراکی مانند میوه ‌ها ، سبزیجات ، چای و… وجود دارند و در بدن عملکردی در مورد کاهش التهابات ، انجام جریان خون بهتر، کاهش فشارخون ، بهبود سطوح قند و کلسترول خون انجام می دهند. البته قابل ذکر است که این ویژگی ها در دانه کاکائو به صورت عادی وجود دارند اما عملیاتی نظیر حرارت و یا فشاری که بر روی دانه های کاکائو اعمال می شود تا از طعم تلخ آن بکاهد موجب می شود این ویژگی ها تعدیل شده یا از بین بروند. به طوری که حتی تا میزان 60 درصد از فلاوانول درون کاکائو از بین رفته و نتیجتا ویژگی های تاثیر گذار جهت درمان بیماری ها کاهش می یابد. بنابراین نتیجه می گیریم که با این‌که کاکائو منبعی غنی از پلی فنل ها است ، اما همه شکلاتها یا دیگر محصولاتی که در تولید آنها کاکائو به کار رفته به طور کامل دربردارنده همان خواص نخواهد بود.

  • کاکائو قادر است فشار خون را کاهش دهد و این امر را با استفاده از نیتریک اکسیدی انجام می دهد. کاکائو هم به صورت پودر شده و هم به صورت شکلات دارک یا تیره می‌تواند به کاهش فشارخون بالا کمک کند. این امر در ابتدا در مناطقی از آمریکای جنوبی که نوشیدن کاکائو به صورت مایع در آن شایع بود. به دلیل سطح فلاوون‌های موجود در کاکائو سطح نیتریک اکسید در خون  بالا رفته و در نتیجه رگ‌های خونی عملکردی بهتر پیدا کرده و فشارخون کاهش پیدا می کند.

 

  • همچنین کاکائو می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش داده و احتمال سکته‌ی مغزی را به حداقل برساند. علاوه بر کاهش دادن فشارخون، کاکائو خواص دیگری نیز دارد که موجب می شود خطر حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی کاهش یابد. کاکائوی سرشار از فلاوانول، میزان اکسید نیتریک موجود در خون را بیشتر می کند و این مسئله موجب می شود که شریان‌ها و عروق خونی کمی شل تر شده و جریان خون افزایش یابد. علاوه بر آن کاکائو سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و مانند آسپیرین خون را رقیق تر می کند، قند خون را تعدیل کرده و خاصیتی ضدالتهاب دارد که همه‌ی این خصوصیات موجب میشود خطر سکته قلبی کاهش یابد.

 

  • کاکائو ، افسردگی را کاهش داده و موجب بهتر شدن خلق و خو می شود. اثرات مثبت کاکائو بر خلق‌وخو احتمالا به دلیل وجود فلاوونول‌های موجود در آن است که موجب می شود تریپتوفان به ماده‌ی طبیعی سروتونین بدل شود که به صورتی طبیعی حس لذت و آرامش را ایجاد می کند. همچنین کافئین موجود در کاکائو نیز در این امر بی تاثیر نیست. علاوه بر همه این موارد ، خوردن شکلات به دلیل طعم لذیذ آن همیشه لذت بخش است.

 

  • کاکائو علائم دیابت را بهبود می‌بخشند . درست است که مصرف بیش از حد شکلات برای قند خون مفید نیست، اما کاکائو دارای خواصی است که ضد دیابت به شمار می روند. فلاوونول‌های موجود در کاکائو می‌توانند باعث کاهش هضم و جذب کربوهیدرات ها در روده شوند ، ترشح انسولین را بیشتر کرده و التهاب و تحریک جذب قند از خون به عضله ها را کاهش دهند . همچنین خوردن شکلاتهای دارک سرشار از فلاوانول حساسیت به انسولین را کم کرده، موجب بهتر شدن میزان قند خون شده و التهاب در افراد دیابتی و یا غیردیابتی را کاهش می دهد.

 

پودر کاکائو کریس کوکو

پودر کاکائو کریس کوکو

 

  • کاکائو به کنترل وزن کمک می‌کند

 

مصرف کاکائو، حتی به شکل شکلات، به شما در کنترل وزنتان کمک می کند . به این صورت که کاکائو می‌تواند با تنظیم سوخت و ساز انرژی، کاستن از میزان اشتها و افزایش اکسیداسیون چربی و تلقین احساس سیری در بدن به کنترل وزن کمک کند. علاوه بر آن ، مصرف کاکائو به صورت خالص و یا شکلات های حاوی درصد بالای 80 درصد به کم کردن وزن افرادی که رژیم غذایی دارند کمک بیشتری می کند تا افرادی که رژیم غذایی را به صورت خام دنبال می کنند.

  • کاکائو ممکن است خاصیت ضدسرطانی داشته باشد.

 

فلاوون‌های موجود در کاکائو خاصیت ضدسرطانی دارند. پژوهش های آزمایشگاهی بر روی اجزای کاکائو آشکار کرده است که کاکائو اثراتی آنتی‌اکسیدانی دارد و با توجه به این ویژگی از سلول‌ها در برابر آسیب‌های واکنشی محافظت می‌کند، التهابات را مرتفع می سازد ، از  رشد سلول‌های مضر جلوگیری کرده و سلول‌های سرطانی را تضعیف می کند و از طرف دیگر از رشد و گسترش سلول‌های سرطانی نیز جلوگیری می کند.

  • مواد تئوبرومین و تئوفیلین موجود در کاکائو به افراد مبتلا به آسم کمک می‌کند.

 

آسم بیماری است که درنتیجه التهابات موضعی و مزمن روی میدهد. آسم باعث انسداد مسیرهای ورودی گلو به ریه می‌شود و می‌تواند برای زندگی افراد بسیار خطرآفرین باشد.کاکائو به این دلیل که ترکیبات ضد آسمی تئوبرومین و تئوفیلین در خود دارد برای افرادی که مبتلا به آسم هستند، مفید است.

تئوبرومین خاصیتی شبیه به کافئین داشته و ماده ای ضد سرفه به شمار می رود. در هر 100گرم پودر کاکائو حدود 1.9 گرم از این ماده یافت می شود. تئوفیلین نیز ماده ای است که به انبساط ریه‌ها ، باز کردن مسیرهای ورود هوا و کاستن از التهابات موضعی کمک می‌کند.

  • کاکائو ویژگی های ضدمیکروبی داشته و سیستم تقویت کننده امنیت آن نیز برای حفظ سلامت پوست و دندان‌ها سودمند است.

 

خواص آسیب زدای کاکائو در رابطه با سلامت دهان و دندان پیش از این نیز به اثبات رسیده است. کاکائو حاوی ترکیباتی است که آنتی باکتریال و ضدآنزیم بوده و تحریک کننده‌ی سیستم ایمنی هستند و به بهبود سلامتی لثه و دندانها کمک شایانی می کنند. البته از این نکته نباید غافل بود که برخی شکلات هایی که در بازار و به صورت تجاری ساخته می شوند دارای ترکیبات قندی هستند. بنابراین بهتر است که در مصرف شکلات تعادل را رعایت کنید.

  • کاکائو را می توان به رژیم غذایی روزانه اضافه نمود. میزان توصیه شده کاکائو که بهتر است به رژیم اضافه شود روزانه 2.5 گرم برآورد شده است. این میزان قابل افزایش است اما حتی الامکان بایستی از مصرف شکلات های فرآورده سازی شده امتناع شود چرا که همانطور که پیش از این نیز قید شد شکلات هایی که به صورتا تجاری ساخته می شوند حاوی مقادیر بسیار زیادی از شکر هستند که ممکن است خواص و فواید موجود در کاکائو را خنثی کنند.

  • توصیه هایی برای افزودن کاکائو به رژیم غذایی روزانه :

 

تا آنجا که ممکن است شکلات تلخ مصرف کنید : سعی کنید شکلاتی که انتخاب می کنید کیفیت بالا داشته و دارای حداقل میزان 70 درصد کاکائو باشد.

کاکائو به صورت گرم یا سرد : می توانید کاکائو را با موادی نظیر شیر داغ یا آب میوه و بستنی میکس کرده و نوش جان کنید . این شیوه بیشتر مورد استفاده افرادی است که در نظر دارند از تلخی طعم کاکائو بکاهند.

به صورت اسموتی : کاکائو را می توانید به سس های میوه ای مانند اسموتی لیمو ، اسموتی توت فرنگی یا اسموتی تمشک فو ترکیب کرده و طعمی متفاوت و خاص ایجاد کنید.

دسر  موس شکلات: کاکائو را می توان به صورت مستقیم و یا به صورت حل شده داخل انواع دسر ها و نوشیدنی ها استفاده نمود. کاکائو در ترکیب با موادی مانند کارامل ، خامه ، پودر خرما و… طعمی عالی و متمایز ایجاد می کند.

در میکس با انواع میوه‌ها : کاکائو را نمی توان بر روی سینی میوه نیز استفاده نمود . علی الخصوص بر روی میوه هایی که مصرف بالاتر دارند نظیر توت فرنگی و موز طعمی سازگارتر پیدا می کنند.

پودر کاکائو کریس کوکو تولید کشور  مالزی با کیفیت بالا را می توان در تولیدات غذایی و قنادی به صورت ساده و یا در ترکیب با انواع مواد افزودنی کیک و شیرینی و نوشیدنی نیز استفاده نمود. پودر کاکائو کریس کوکو در ساختارهای غذایی و قنادی به همراه پودر های خامه ای کننده مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر افزودن طعم به محصول می تواند بافت کیک و دسر را نیز بهبود داده و یا به منظور تزئین به کار رود.

شرکت پارس سی تاک آوا تامین کننده لوازم قنادی ، ابزار و مواد اولیه قنادی از کمپانی های مطرح اروپایی مانند مگله meggle ، فو fo و لوکس levex و همچنین کریس کوکو cris coco که تولید کننده پودر کاکائو است می باشد. علاوه بر پودر کاکائو ، لوازم قنادی ، ابزار و مواد اولیه دیگری نیز توسط شرکت سیتاک عرضه می شود که از جمله آنها می توان به لاکتوز ، پودر چربی ، پودر خامه ، فومر ، کرمفیل و فوژل اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه باپودر کاکائو لطفا به صفحات ما در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام ، توئیتر و یا یوتیوب مراجعه بفرمائید.