سیروپ کارامل
سیروپ کارامل
اردیبهشت 23, 1397
سیروپ آناناس
سیروپ آناناس
اردیبهشت 23, 1397
نمایش همه

سیروپ افرا

سیروپ افرا

سیروپ افرا

سیروپ افرا

سیروپ افرا فو طعم بسیار دلنشین روزهای گرم است . سیروپ افرا از عصاره یا بهتر است بگوییم از سمغ درخت افرا گرفته می شود . البته درخت افرا گونه ها و انواع مختلفی دارد اما در مجموع سمغ گرفته شده از آنها تقریبا از نظر خواص ِ ظاهری و شیمیایی یکسان هستند . سیروپ افرا فو توسط شرکت فو ترکیه تهیه شده و به دلیل غلظت بالا و طعم بی نظیر آن میتوان از آن در نوشیدنی ها و کوکتل های مختلف استفاده نمود . همچنین از سیروپ افرا فو در کافه و کافی شاپ ها برای پذیرایی و در بشقاب های پیش غذا استفاده می شود . سیروپ افرا فو به نسبت یک به هشت تا یک به ده با آب و آبمیوه مخلوط شده و شربت ِ افرا را به وجود می آورد . علاوه بر آن ، از سیروپ افرا فو در صنایع غذایی و قنادی نیز استفاده می شود و می توان از آن به عنوان سس و افزودنی های مایع ِ مورد نیاز در کیک و دسر استفاده نمود .

سیروپ افرا

سیروپ افرا

 

افرا یا همانگونه که به لاتین و با نام شناخته شده خود در دنیای علم خوانده می شود : Acer یکی از سرده های تیره ناترکیان در شاخه های گیاهی است. درخت افرا در مناطق جنگلی و در خاکهایی که خواص اسیدی دارند می‌روید و به خصوص در جنگل‌های استانهای شمالی کشور ، به صورت فراوان یافت شده و گونه‌هایی از آن‌ها در باغ‌ها و پارک‌ها برای تزئین کاشته می‌شوند البته با این شرط که خاک جنگل اسیدی باشد . در بعضی از گونه‌ها مواد قندی بسیار زیادی وجود دارد که از درختان پهن‌برگ با چوب صنعتی هستند اما بعضی تنها خاصیت زینتی هستند و در زمستان به صورت درختان خزانی درمی آیند . برگ‌های افرا اکثراً پنجه‌ای و شامل سه تا پنج برگچه نوکدار با دانه‌های نامنظم است. میوه‌های افرا به شکل فندقی دارای دو بال کوچک به شکل ۸ هستند که زاویه ای بین دو بال آنها قرار دارد  که از ۴۵درجه تا ۱۸۰درجه متغیر می‌باشد و در تابستان می‌رسند . افراها به بیشتر خاک‌ها و شرایط مقاوم هستند و در شرایطی که اکثر درختان دوام نمی آورند درخت افرا می تواند تاب آورده و رشد خود را ادامه دهد . اما مکان کاشت رشد درخت افرا:

درخت افرا در هر نوع خاکی به عمل می‌آید ولی گونه‌های مختلف آن در خاکهای اسیدی سازگارتر هستند و به آفتاب کامل نیاز دارند. در مورد درخت افرا هرس لازم نیست فقط کافی است در بهار شاخه‌های خشک و بیمار حذف شوند. بذرکاری درخت افرا نیز نیازمند کار خاصی نیست  . اکثر افراها در پائیز می‌رسند بنابراین کافی است که قبل از کاشت ، بذر به مدت یک هفته در آب غوطه ور باشد و هر روز آب آن عوض شود .این عمل در  جوانه زنی مؤثر خواهد بود . بطور کلی بذر افراها نباید  خشک شوند و موقع کاشت در عمق یک سانتیمتری با پوشش نازک از ماسه و در محلی سایه‌دار کاشته شود تا نتیجه بهتری حاصل شود . قلمه علفی افراها که در خارج از فصل خود تهیه می‌شوند در شرایط گلخانه‌ای و با استفاده از ایجاد زخم و پودر دو درصد اسید ایندول بوتریک (IBA) و ۵ در صد بنومیل ریشه‌دار می‌شوند . قلمه نیمه خشبی افرای سیاه در تحت شرایط گلخانه ای و زخم زنی و پودر تالک به میزان ۸۰۰۰ ppm ریشه‌دار می‌شود . قلمه افرای چینی هم در شرایط باز و در هوای آزاد و هم در شرایط گلخانه ای می‌تواند ریشه‌دار شود به شرطی که مدتی را در زیر ماسه ( حداقل یک ماه ) مانده باشد و سپس اقدام به کشت شود.

اگر پیوند زنی افرا در فضای باز و در خزانه روی نهالهای بذری زده شود، با موفقیت از پیوند T (تی) یا شکمی از نیمه تابستان تا آخر آن استفاده کرد و در بهار سال بعد به محض رویش پیوندک نهال را از بالای آن سربرداری نمود . در صورتی که امکانات گلخانه‌ای در دسترس باشد گیاهان پایه بذری یکساله در خزانه که در پائیز سال اول به داخل گلدانهای کوچک منتقل شده‌اند و در طی سال دوم در درون گلدان بوده‌اند، در آخر زمستان (اواخر بهمن یا اوایل اسفند) برای آماده شدن پیوند زنی به گلخانه آورده می‌شوند به محض اینکه ریشه‌ها علامت رشد را نشان دادند پایه برای پیوند زدن آماده‌است . برای این منظور قبلاً پیوندک را به صورت شاخه در طول فصل رویشی جمع‌آوری و در یخچال نگهداری می‌نمایند.

انواع درخت افرا :

افرای سیاه یا  افرای سه برگی :

سیروپ افرا

سیروپ افرا

افرای قندی :

این درخت به ارتفاع ۱۰ تا۲۰متر بوده و یک درخت سریع الرشد و مردم پسند است. برگهایش شانه‌ای، گلهایش کوچک و به شکل خوشه‌هایی از شاخه‌ها آویخته می‌گردد. رویشگاه اصلی آن مناطق آمریکای شمالی است. شاخه‌های این نوع افرا باریک بوده و در مقابل بادهای شدید مقاومت چندانی ندارد . گل‌های نر و ماده روی پایه‌های جداگانه قرار دارند و تنها پایه‌های نر جنبه تزئینی دارند گونه دیگر افرای سیاه به شکل پایه ماده دیده می‌شود که برگ‌های آن حالت رنگارنگ دارند. گلهایش چندان جلب توجه نمی‌کند ولی میوه‌های بالدار سفید رنگ آن بسیار جذاب است.

افرای پر چینی یا افرای دشتی

یک درخت مرتعی به ارتفاع شش تا هشت متر است برگهایش دارایسه تا پنج لوب و پهنای آن بین پنج تا ده سانتیمتر است که لوب میانی خود به سه لوب کوچکتر تقسیم می‌گردد . گلها سبز رنگ با گل آذین ایستاده‌ است درختانی کم مقاوم و غیر تماشایی هستند. این درخت برای خاکهای قلیایی ، گیاهی بسیار ارزشمند به‌شمار می‌آید ولی می‌تواند با هر نوع خاک دیگر نیز خود را سازش دهد همچنین به نور آفتاب نیز نیازمند است.

افرای کوهستانی یا افرای نروژی

سیروپ افرا

سیروپ افرا

این درخت بیشترین جذابیت را در بین انواع افراها دارد. برگ‌ها پنجه‌ای بزرگ و چاکدار با تقسیمات دندانه‌دار نوک تیز ولی رنگ آن‌ها سبز مایل به زرد است که در پائیز به زرد تیره تبدیل می‌شود گل آذین آن رو به بالا قرار دارد . برگ‌ها دارای ۷–۵ لوب و دمبرکها بلند و حاوی شیرآبه سفید رنگی هستند . ساقه نهال جوان کبود رنگ کرکدار است و سپس قهوه‌ای مایل به سبز می‌شود.

افرای برگ چناری

این نوع افرا به ارتفاع شش متر و دارای برگهایی چنار مانند با لبه‌های کرم رنگ است.

افرای سرخ

افرا ی سرخ یا نام انگلیسی آن : Acer palmatum atropuropureum هیبرید. از دو گونه پالماتوم و کومیکا تشکیل می شود.

این نوع افرا دارای برگ‌های قرمز ارغوانی به ارتفاع حداکثر پنج متر می‌باشد و در شرایط آب و هوایی مرطوب رشد می‌کند . افرای سرخ سایه پسند بوده و در پارکها جهت پر کردن فضای خالی درختان بلند مناسب است.

افرای بزرگ صنعتی شبه چناری

این نوع افرا، افرای زیبایی نیست اما فوق‌العاده سریع الرشد بوده و به سرعت به ارتفاع حدود نه متر و حتی بیشتر می‌رسد . این درخت مخصوص مناطقی است که نیاز به پر کردنفضاهای خالی با درختان زود رشد است. برگ‌ها پنجه‌ای شکل است روی برگ سبز رنگ و پشت آن سفید رنگ است گل‌ها آویخته‌ است.

افراهای با پوست ساقه جذاب

  • افرای با پوست قهوه‌ای نازک و قابل جدا شدن
  • افرای با پوست ساقه به شکل پوست مار
  • افرای با پوست خاکستری مایل به زرد
سیروپ افرا

سیروپ افرا

افرای قرمز در میان درختان کاج

سیروپ افرا

سیروپ افرا

ارتباط افرا با سایر علوم

تاکسونومی: گیاه افرا بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهانرده بندی شده و جایگاه این گیاه از نظر رده‌ بندی در سطح گونه مشخص می‌شود .

مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه افرا مطالعه می‌شود . به عبارتی تنوع ریختی گیاه افرا باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاه‌های مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد .

آناتومی: ساختمان داخلی گیاه افرا را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

مورفوژنز: از ابتدای تشکیل تخم گیاه افرا تا بوجود آمدن شکل گیاه افرا با این علوم مطالعه می‌شود .

فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه افرا از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها، اندامها و خود گیاه مطالعه می‌شود .

سیتولوژی: به مطالعه دربارهٔ رشد،چگونگی تولید مثل ، انتشار و رفتار سلول گیاه افرا می‌پردازد .

اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه افرا با محیط اطراف و ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌پردازد .

ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و همچنین ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه افرا بررسی می‌کند .

 

شرکت پارس سی تاک آوا تامین کننده لوازم قنادی ، ابزار و مواد اولیه قنادی از کمپانی های مطرح اروپایی مانند مگله meggle ، فو fo و لوکس levex می باشد. علاوه بر سیروپ افرا ، لوازم قنادی ، ابزار قنادی ، ماشین آلات قنادی و مواد اولیه دیگری نیز توسط شرکت سیتاک عرضه می شود که از جمله آنها می توان به لاکتوز ، پودر چربی ، پودر خامه ، فوندانت ، کرمفیل ، سیروپ ، فومر و فوژل اشاره نمود . جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سیروپ افرا لطفا به صفحات ما در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام ، توئیتر و یا یوتیوب مراجعه بفرمائید. جهت دریافت اطلاعات در رابطه با سیروپ فو و دیگر محصولات کافی شاپ با ما در ارتباط باشید .